ck45,mo40,spk,spkr,ورق دریایی,ورق مخازن بخار,ضد سایش,ضد اسید,استنلس استیل,مانیسمان ck45,mo40,spk,spkr,ورق دریایی,ورق مخازن بخار,ضد سایش,ضد اسید,استنلس استیل,مانیسمان .

ck45,mo40,spk,spkr,ورق دریایی,ورق مخازن بخار,ضد سایش,ضد اسید,استنلس استیل,مانیسمان

میکرو آلیاژ API X65-بررسی اثر ترکیب شیمیایی بر خواص مکانیکی فولاد X65-فروش انواع فولاد آلیاژی

میکرو آلیاژ API X65- مقاطع فولادی-مقاطع فولادی آلیاژی-ورق آلیاژی ((قیمت مناسب))

میکرو آلیاژ API X65-بررسی اثر ترکیب شیمیایی بر خواص مکانیکی فولاد X65-فروش انواع فولاد آلیاژی

 در این تحقیق از شبکه عصبی پیشرو با الگوریتم پس انتشار خطا. برای پیش‌بینی اثر ترکیب شیمیایی بر خواص مکانیکی (مقاومت تسلیم، مقاومت کششی و ازدیاد طول نسبی). فولاد API X65 (مورد استفاده در ساخت لوله‌های قطور انتقال گاز ایران) استفاده گردید. دیتاهای تجربی با جدا کردن نمونه از 100 لوله تولیدی در مقیاس صنعتی (با ذوب و فرآیند ساخت یکسان). و انجام آنالیز شیمیایی و آزمون کشش فراهم شد.

 از نمودار پراکندگی و معیارهای آماری ضریب همبستگی و مجذور میانگین مربعات خطای نسبی (MSRE)، برای ارزیابی شکبه استفاده شد. سپس با توجه به نتایج مناسب مورد حاصل از شبکه عصبی، از آن برای پیش‌بینی اثر کمی نیکل. مس و مجموع عناصر میکروآلیاژی (Nb+Ti+V+Al). بر خواص مکانیکی فولاد مورد مطالعه، استفاده گردید.

 فولادهای میکروآلیاژی یا به عبارت دیگر فولادهای استحکام بالا کم آلیاژی (HSLA) در طی نیم قرن گذشته گسترش یافته‌اند. و به طور گسترده در کاربردهایی نظیر کشتی‌سازی و ساخت لوله‌های قطور خطوط انتقال نفت و گاز به کار می‌روند. این فولادها اصولاً همان فولادهای کربن-منگنزی هستند. که با افزودن مقادیر کم عناصر میکروآلیاژی، استحکام آنها افزون گردید [1,2]. مشخصات آن دسته از این فولادها که در ساخت لوله‌های انتقال گاز و نفت مورد استفاده قرار می‌گیرند. توسط مؤسسه نفت آمریکا (American Petroleum Institute) API ، استاندارد شده است [3].

 مقاومت تسلیم بالا، ازدیاد طول نسبی بالا، قابلیت جوش‌پذیری بالا و چقرمگی بالا و دمای انتقال شکست نرم. به شکست ترد پایین از ویژگی‌های اصلی این فولادها است [3,4]. ریزساختار این فولادها ممکن است فریت- پرلیتی یا فریت سوزنی - باینتی باشد.

 که ساختار اخیر به دلیل ترکیب بهتر استحکام و چقرمگی ارجحیت دارد [5-7]. در این فولادها دستیابی به ریزساختار و خواص مکانیکی مطلوب با ترکیب مناسب عناصر میکروآلیاژی و عملیات ترمومکانیکی میسر است [8-10]. موفقیت فرآیند و ترکیب صحیح عناصر مدنظر قرار دارد را می‌توان با آنالیز شیمیایی (قابلیت جوش‌پذیری). انجام آزمون کشش (استحکام و ازدیاد طول نسبی) و انجام آزمون ضربه شارپی و آزمون وزنه سقوطی مطابق استاندارد APL 5L ارزیابی کرد [3,4].

 در این فولادها به منظور بهبود قابلیت جوشکاری، درصد کربن، معمولاً پایین نگه داشته می‌شود. (کمتر از 0/1 درصد وزنی) و اثر کاهش استحکام ناشی از کاهش کربن با افزودن منگنز (معمولاً بین 1/4 تا 1/9 درصد وزنی). و مقادیر جزیی عناصر میکروآلیاژی نظیر Al,V,Ti,Nb جبران می‌شود. عناصر میکروآلیاژی با ریزدانه کردن فولاد منجر به افزایش همزمان استحکام و چقرمگی می‌شوند [1,2,11].

 عملیات ترمودینامیکی، شامل نورد کنترل شده و سرد کردن سریع می‌باشد. نورد کنترلی در دو مرحله نورد خشن و نورد پرداخت انجام می‌شود. نورد خشن (اولیه)، در دمایی بالاتر از دمای عدم تبلور مجدد انجام می‌گیرد. که هدف از این مرحله دستیابی به ریزساختار ریزدانه‌ای از آستنیت تبلور مجدد یافت. نورد پرداخت (نورد نهایی) در دمایی زیر دمای عدم تبلور مجدد (TNR). و بالای Ar3 (دمای شروع تبدیل فاز آستنیت به فریت) انجام می‌گیرد تا ریزساختار آستنیت مورد کشیدگی (Pancaked) حاصل گردد.

 در این ریزساختار با افزایش نسبت مرز به حجم دانه و تشکیل باندهای تغییر شکل. مکان‌های جوانه زنی فریت افزایش می‌یابد و امکان ریز دانه شدگی فولاد فراهم می‌شود. با سرد کردن سریع از بالای خط Ar3 تا دمای کلاف پیچی بر مقدار ریزدانه شدن افزوده می‌شود [1,11,12].

 عناصر میکروآلیاژی (Ti,V,Al,Nb) با تشکیل کاربیدها، نیتریدها و کربونیتریدها از رشد بیشتر دانه‌های آستنیت پایدار در طی گرم کردن مجدد تا شروع نرود جلوگیری می‌کنند. همچنین این عناصر با بالا بردن دمای TNR، محدوده تشکیل آستنیت کشیده شده را افزایش داده امکان ریزدانه شدن فولاد را افزایش می‌دهند. با بالا رفتن دمای TNR، امکان انجام نورد نهایی در دماهای بالاتر و نیروهای پایین‌تر فراهم می‌آید.

 Nb بیشترین تأثیر را در بالا بردن دمای TNR دارد. و عناصر V,Al,Ti به ترتیب در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار دارند. همچنین عناصر میکروآلیاژی با تشکیل رسوبات ریز در طی عبورهای نهایی نورد (در دمای پایین). و در هنگام سرد کردن، منجر به افزایش استحکام فولاد می‌شوند. این مسأله در مورد وانادیوم صادق است. زیرا در دمای بالاتر از 1000 درجه سانتی‌گراد کاملاً به صورت محلول جامد است و در هنگام سرد کردن، مجدد رسوب می‌کند [1].

 فـــولاد رســـول دلاکــان

با سالها تجربه ارزشمند و گرانبها در عرصه تأمین و توزیع انواع ورق آلیاژی و انواع فولاد آلیاژی با گواهینامه ها و آنالیزهای معتبر با ضمیمه نمودن آن به محصولاتش آنرا به مشتریان خویش ارائه داده است. که توانسته رضایتمندی آنان را همواره فراهم آورد. صنعتگر شریف و گرامی از اینکه ما را جهت خرید کالا (فولاد آلیاژی) مورد نیاز خویش، انتخاب می نمایید از شما سپاسگزاریم.

ارتباط با ما
09122136675
02128423820
واتس آپ :09122136675
فکس: 02128423820
اینستاگرام :fooladdalakan
ایمیل: [email protected]


برچسب: api x65، مقاطع فولادی، مقاطع آلیاژی، مقاطع فولاد آلیاژی، ورق آلیاژی، لوله آلیاژی، میلگرد آلیاژی، تسمه آلیاژی، میکروآلیاژ، فولاد کم آلیاژ، فولاد پر آلیاژ، قیمت ورق آلیاژی، فروش ورق آلیاژی، قیمت میلگرد آلیاژی، فروش میلگرد آلیاژی، قیمت تسمه آلیاژی، فروش تسمه آلیاژی، قیمت لوله آلیاژی، لوله گازی، ،
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 5
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ خرداد ۱۴۰۳ساعت: ۱۱:۴۳:۳۳ توسط:فولاد رسول دلاکان موضوع: فولاد آلیاژی - استیل -فولاد ساختمانی نظرات (0)